معاون امور بین‌الملل آستان قدس رضوی: جشنواره عکس مزارات می‌تواند افقی جدید در نگاه‌ تمدنی به این آثار باشد

به گزارش پایگاه خبری آستان قدس، حجت‌الاسلام مصطفی فقیه اسفندیاری عصر دوشنبه در گفت و گو با خبرنگاران با بیان اینکه عالم و همه آنچه به انسان تعلق دارد، نمونه زیبایی از هنر و مراتب آن است، گفت: تمام حقیقت انسان، ادراکات او از جهان پیرامونش است و درجه اوج هنر در فهم انسانی، ادراکات عقلی است.

وی بیان کرد: از این زاویه هنر را با نگاهی مقدس می‌نگریم، چون عالم با آنچه در خودش دارد، فعل حضرت حق است و مجرایی از هنر الهی است.

مدیرعامل مؤسسه آفرینش‌های هنری آستان قدس رضوی نیز گفت: دومین دوره جشنواره عکس مزارات با موضوعات «مزارات، مزارهای اسلامی» و «نیایش در ادیان آسمانی» برگزار می‌شود.

امیرمهدی حکیمی افزود: شورای سیاستگذاری دومین دوره جشنواره مزارات با توجه به ارتباط تنگاتنگ بین شهر مشهد و وجود مبارک حضرت رضا(ع) و گفت‌وگوهایی که حضرت با علمای ادیان مختلف داشتند، بر آن شد تا رابط بین ادیانی را در جشنواره گسترش دهد بنابر این بخش نیایش این دوره را به نیایش در ادیان آسمانی تبدیل کرد.

وی با بیان اینکه از توان مجموعه آستان قدس رضوی برای ارتباط و اطلاع‌رسانی دومین دوره جشنواره مزارات و جذب حداکثری عکاسان استفاده می شود، گفت: امیدواریم شاهد رشد چشمگیر مشارکت در این جشنواره باشیم و آثار متنوعی همچون نخستین دوره به مرحله داوری برسد.

مدیرعامل مؤسسه آفرینش‌های هنری آستان قدس رضوی ادامه داد: مزارات اسلامی همچون مزار پیشوایان دینی و علما، اندیشمندان و بزرگان مذاهب همواره موجب تحولات در جهان اسلام و در بسیاری از مکان‌ها منشاء شکل‌گیری تمدن و امتداد هویتی ملت‌ها بوده است.

پذیرش آثار دومین جشنواره بین المللی مزارات از ۱۶ اردیبهشت ماه آغاز می‌شود و به مدت ۴۰ روز ادامه دارد، پس از آن فرآیند داوری آغاز می‌شود و در نهایت، مراسم اختتامیه روز ۲۶ تیرماه برگزار خواهد شد.

در نخستین دوره جشنواره مزارات هشت هزار و ۱۲۷ عکس از هزار و ۱۶۸ عکاس از ۳۳ کشور جهان به دبیرخانه رسید که از این تعداد ۶ هزار و ۲۹۴ عکس از ایران و بقیه از دیگر کشورها بود.

https://irna.ir/xjMh۶D